Jak działa e papier?

Warto wiedzieć, że czytniki e-booków z tabletami łączy nie tylko sterowanie dotykiem, ale również kompaktowy rozmiar. Różnicą jest z kolei filozofia działania i energooszczędność, którą mogą zawdzięczać dzięki temu, że ekrany zostały wykonane z e papieru.

Co wyróżnia e-papier?

E papier jest nie tylko kontrastowy i charakterystyczny, obecnie dostępny jest bowiem w 16 odcieniach szarości. Ponadto dzięki świetnym kątom widzenia, bez względu na to w jakiej pozycji będzie trzymany e-booków, wyświetlany tekst zawsze będzie niezwykle klarowny.

Koniecznie trzeba także podkreślić, że technologia EPD zarówno nie męczy wzroku, jak i umożliwia na bardzo długie czytanie. Warto wspomnieć, że opracowany został już kolorowy e papier, jednak niestety nie jest jeszcze powszechnie wykorzystywany.

Jakie zalety ma e papier?

Ogromnym atutem papieru elektronicznego w czytniku e-booków jest fakt, iż jest bardzo energooszczędny. Wyróżnia go to zatem od powszechnie wykorzystywanych w innych urządzeniach mobilnych wyświetlaczy LCD.

Jak wiadomo włączony ekran LCD w tablecie będzie wymagał od użytkownika ciągłego zasilania, gdyż podczas wyświetlania danego obrazu odświeża się nawet do kilkunastu razy na sekundę. Urządzenia z ekranem EPD funkcjonują na zupełnie odmiennych zasadach. Warto wiedzieć, że nie licząc koniecznego zasilania potrzebnego do obsługiwania wewnętrznych procesów, urządzenia nie pobierają praktycznie energii.

Czym jeszcze odróżnia papier elektroniczny od LCD?

Użytkownik pod mikroskopem mógłby dostrzec w jego strukturze coś czego nie znajdzie w żadnym innym tabletowym wyświetlaczu. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, że ekran dowolnego 6-calowego czytnika e-booków np. inkBOOK Obsidian jest złożony z milionów mikrokapsułek, które z kolei są wypełnione cząsteczkami białego albo czarnego pigmentu. Jest on bowiem zawieszony w przeźroczystej cieczy. Dla dużego uproszczenia można zatem przyjąć, że jedna mikrokapsułka będzie odpowiednikiem jednego piksela na ekranie czytnika.

Trzeba również zaznaczyć, że wspomniane mikrokapsułki umieszczono w obwodzie elektrycznym, który składa się ze sterujących elektrod. Znajdujące się w nich cząsteczki pigmentu charakteryzują się dużą wrażliwością na pole elektryczne. Białe cząsteczki pigmentu są naładowane dodatnio, a czarne ujemnie. Następnie każda ze zmian przyłożonego napięcia w elektrodach wpłynie na ich ruch, co w rezultacie przełoży się na zmianę koloru mikrokapsułki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here