Szafki do serwerowni – bezpieczne, funkcjonalne, wygodne w użyciu

0
1094

Serwerownie to niezwykle istotne miejsca, które obsługują olbrzymie ilości klientów oraz ich danych. W serwerowniach „zdeponowane” zostały strony i blogi internetowe, witryny sklepów i aukcji, bazy danych użytkowane przez korporacje i firmy, a także liczne inne dane. Wielu odbiorców usług serwerowych poszukuje kontrahentów gwarantujących maksymalne bezpieczeństwo przechowywanych danych oraz ich użytkowania. By mieć pewność, że Twoja serwerownia jest odporna na awarie i inne problemy techniczne, warto zabezpieczyć wszystkie używane urządzenia. W tym celu korzysta się ze specjalnych szafek dedykowanych właśnie do serwerowni. Poniżej poświęcamy im nieco więcej miejsca – dowiesz się jakie są ich najważniejsze funkcje, jaki rodzaj zabezpieczenia gwarantują oraz dlaczego warto korzystać właśnie z nich. 

Szafki serwerowe – jak dobierać, gdzie kupować, o czym pamiętać? 

Zapotrzebowanie na szafy serwerowe wzięło się z faktu, że użytkowanie komputerów przez długi czas wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. W tym celu serwerownie korzystają z systemów szafek dedykowanych właśnie do osłony urządzeń elektronicznych. Kluczową sprawą w ich konstrukcji jest zastosowanie odpowiednich materiałów i tworzenie za ich pomocą obudowy o standaryzowanych wymiarach. Dzięki temu dostępne szafki są dopasowane do rozmiarów typowego komputera, gwarantując możliwość jego bezproblemowego umieszczenia wewnątrz.

Również inne cechy konstrukcyjne dostępnych szafek mają wielki wpływ na ich użyteczność. Przede wszystkim – są to szafki stalowe, wykonane z materiałów odpornych na działanie wilgoci, rozwój korozji oraz uszkodzenia mechaniczne. W budowie typowej szafki serwerowej znajdują się także uchylne drzwiczki, które pozwalają na dostęp do znajdującego się wewnątrz komputera. Warto też zwrócić uwagę na obecność otworów lub kratek, przez które można zobaczyć świecące się diody komputera. Wbrew pozorom, jest to ważne udogodnienie w czasie 

W budowie typowej szafki serwerowej znajdują się także cokół lub nóżki, profile montażowe i panele boczne, panel tylny, pokrywa górna. Dużą zaletą wielu dostępnych szafek jest możliwość modułowego łączenia ich w ciągi, wyboru pomiędzy modelami stojącymi a wiszącymi, a w rezultacie – zorganizowanie całego umeblowania serwerowni w sposób optymalny, maksymalnie wykorzystując dostępną przestrzeń. 

Szafy otwarte czy zamknięte – dla wentylacji i bezpieczeństwa urządzeń 

W serwerowniach przechowywane są różnego typu dane – w tym także dane wrażliwe, poufne, prywatne. Aby zapewnić ich maksymalne bezpieczeństwo, a także ochronę przed uszkodzeniami wynikającymi z awarii sprzętu, warto stosować szafki perforowane, czyli wyposażone w niewielkich rozmiarów otworu umieszczone na powierzchni drzwiczek. Dzięki ich obecności, przepływające przez szafkę powietrze będzie aktywnie wentylować sprzęt komputerowy. Przeciwdziała to występowaniu awarii oraz przegrzaniu się urządzeń. 

W wielu serwerowniach korzysta się dodatkowo z szafek otwartych, czyli pozbawionych drzwi, paneli bocznych, a niekiedy także ścianki tylnej. Jest to rozwiązanie wybierane wtedy, gdy liczy się łatwy i szybki dostęp do sprzętu komputerowego. W szafkach takich łatwiej prowadzi się prace konserwacyjne oraz podejmuje inne działanie związane z fizyczną obsługą sprzętu komputerowego. Rozbudowaną ofertę szafek otwartych i zamkniętych znajdziesz w sklepie https://unotel.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here