Jak dopasować system business intelligence do potrzeb firmy

Czym jest business intelligence? Co się na niego składa? Komu jest potrzebny? Jak dopasować system business intelligence do potrzeb firmy? Te i wiele innych wątpliwości rozwiewamy w naszym poradniku. Sprawdź, co musisz wiedzieć o analityce biznesowej.

Business intelligence – co to?

To dość przerażające, ale wciąż w wielu firmach głównym narzędziem do analizy danych jest arkusz kalkulacyjny. W zależności od stopnia skomplikowania pracy przedsiębiorstwa może to być bardzo pracochłonne, by w ten sposób przygotowywać raporty z różnych działań w organizacji, po czym dane eksportować i zbierać w formie jednej tabeli, która posłuży do analizy i podjęcia decyzji, co dalej.

Właśnie dlatego przedsiębiorstwa, którym zależy na rozwoju, powinny rozglądać się za rozwiązaniem, które zautomatyzowałoby proces pozyskania, przygotowania i analizy danych. Możliwe jest to dzięki systemowi business intelligence. A co to takiego?

Business intelligence (BI) określane bywa również jako analityka biznesowa. Jest to proces, który polega na przekształcaniu danych w informacje, a następnie – tych informacji w wiedzę. Taką, która będzie wykorzystana do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa względem innych firm. Ale nie tylko. Surowe dane nie dla każdego decydenta są wystarczające. Potrzebne jest przekształcenie ich w informację biznesową. Tak, by nie było opóźnień w podejmowaniu decyzji, które mogą mieć kluczowe znaczenie. Dzięki systemowi BI możliwa jest analiza i interpretacja informacji i czas reakcji adekwatny do potrzeb.

Dawniej utożsamiano termin „business intelligence” z narzędziami do analizy danych, które zaczęto stosować, gdy przestały wystarczać intuicja i doraźna indywidualna analiza. Dzisiaj jest to znacznie szerszy temat. Przede wszystkim BI ma za zadanie spajać różne komponenty w jedność, by scalone dane posłużyły za lepszy dowód i zdecydowanie łatwiej było podejmować kluczowe decyzje.

Jednak to od konkretnego przedsiębiorstwa zależy, jakie dokładnie rozwiązania będą mu potrzebne. Poznaniem potrzeb i zaprojektowaniem pod nie systemu IT zajmują się specjalistyczne firmy. Oprogramowanie z zakresu business intelligence znajdziesz w ofercie IT Touch, gdzie wiedzą, jak ważne jest całościowe rozwiązanie, by sprawnie i efektywnie zarządzać przedsiębiorstwem.

Systemy business intelligence

Dzisiaj systemy business intelligence są w zasadzie koniecznością. Mało która firma, która poważnie myśli o rozwoju, nie szuka tego typu oprogramowania. Może bowiem natrafić na moment, w którym nie będzie w stanie sobie poradzić z analizą danych. Właśnie dlatego należy zawczasu pomyśleć o profesjonalnych narzędziach analitycznych dla własnego biznesu. Najlepiej, gdy na tyle dobrze się je dobierze i wdroży, że z łatwością po stronie przedsiębiorcy przyjdzie optymalizacja jakości, czasu i kosztów. Firmy, które projektują systemy IT do BI, często zajmują się również ich wdrażaniem, testowaniem i administrowaniem.

Dla kogo narzędzia business intelligence?

System Business intelligence jest dla wszystkich firm, które myślą o rozwoju lub mają tak dobre wyniki, że nie są w stanie w odpowiedni sposób nadążyć za administrowaniem. Przedsiębiorstwa wraz ze wzrostem i rozwojem biznesu muszą zacząć rozglądać się za rozwiązaniem, które zautomatyzuje proces pozyskania, przygotowania i analizy danych.

Dzisiaj BI głównie skierowane jest do sektora MSP, gdyż w zasadzie wszystkie duże przedsiębiorstwa i korporacje zdążyły już wdrożyć u siebie takie systemy. Dobrze, by normą było, że do prowadzenia firmy potrzebne są narzędzia, które ułatwiają analizę danych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here