Andon-optymalizacja, która się opłaca

W realiach rynkowych, w warunkach rosnącej konkurencji trzeba nieustannie dbać o jakość swoich produktów konkurencyjne ceny. Z tego powodu wiele firm nieustannie poszukuje sposobów na redukcję kosztów. Można szukać tańszych zamienników surowców lub zoptymalizować procesy produkcyjne. W tym drugim pomoże system andon.

Szczypta historii

Andon, choć dziś jest mocno kojarzony z systemami komputerami , to nie program. To idea, która powstała jeszcze w latach trzydziestych ubiegłego wieku. To w fabryce Toyoty powstał pomysł, jak skrócić czas usuwania awarii na liniach produkcyjnych. II Wojna Światowa opóźniła wdrożenie pomysłu, udało się to dopiero w latach pięćdziesiątych.

Andon z japońskiego można przetłumaczyć jako sygnalizator. I pierwotna idea opierała się właśnie na powieszeniu nad stanowiskami pracy sygnalizatorów świetlnych, informujących o statusie danego stanowiska pracy. Zielone światło oznaczało, że wszystko działa jak należy, a czerwone awarię. Dzięki temu służby utrzymania ruchu mogły dużo szybciej usuwać usterki.

Zalety idei andon

Podstawą koncepcji Andon jest umożliwienie operatorowi linii produkcyjnej jak najszybszego zgłoszenia awarii. Dzięki temu z jednej strony skraca się czas przestojów koniecznych do usunięcia awarii. Z drugiej strony ogranicza produkcję wadliwych sztuk produktów. A wadliwe sztuki to koszt ich utylizacji lub co gorsza utrata wizerunku na rynku.

Idea andon jest częścią szerszego zagadnienia, także wypracowanego w Toyocie, tak zwanego lean management. Główną przesłanką tej koncepcji jest maksymalizacja produkcji przy minimalnym wykorzystaniu zasobów. To nie tylko natychmiastowe usuwanie awarii, ale także dostawy „just in time” pozwalające na ograniczenie kosztów magazynowania do minimum.

Idea andon wspierania przez systemy komputerowe

W dobie powszechnej cyfryzacji i komputeryzacji systemy typu andon mogą przynieść jeszcze więcej korzyści. Już nie tylko sygnały świetlne i dźwiękowe pozwalają na zmniejszenie czasu przestoju z powodu awarii. W połączeniu z różnymi miernikami pomagają jeszcze lepiej zarządzać jakością produkcji.

Dziś programy do zarządzaniu produkcji pozwalają centralnie, z jednego miejsca, sterować wszystkimi procesami. Co pozwala nie tylko szybko reagować na sytuacje kryzysowe, ale też najbardziej efektywnie alokować zasoby służb utrzymania ruchu. Do tego automatyczny pomiar wielu wskaźników często pozwala reagować jeszcze przed nastąpieniem poważnej awarii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here