studia dzienne
Fot. Pexels.com

Wybór kierunku studiów to jedna z wielu decyzji jakie musi podjąć osoba wybierająca się na uniwersytet. Kolejną kwestią jest tryb nauczania. Można wybrać studia dzienne bądź studia zaoczne. Każdy z tych wyborów posiada swoje plusy i minusy. Warto dopasować je do własnych możliwości i potrzeb.

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/studia-dzienne-czy-zaoczne/

Studia dzienne

Nauczanie stacjonarne, bo tak oficjalnie jest nazwane posiada jeden wielki plus jakim jest bezpłatność. Oczywiście dotyczy to wyłącznie uniwersytetów publicznych. Na studiach prywatnych zawsze trzeba uiszczać czesne niezależnie od trybu studiów. Możliwość bezpłatnej nauki to powód dla którego tak wiele osób wybiera tę opcję.

Na studiach stacjonarnych zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Głównie w godzinach porannych. Jednak nie jest to regułą. Czasami zajęcia mogą się zacząć dopiero około 12-13 i trwać do godziny 18 czy nawet 20. Warto o tym pamiętać przed wyborem takiego trybu studiowania.

Studia zaoczne

Do niedawna nie była to popularna opcja. Jednak z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na studia niestacjonarne. Zajęcia w tym trybie odbywają się w weekendy czyli soboty i niedziele. W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że także w piątki po południu. Jest tak w przypadku bardzo wymagających kierunków, gdzie jest wiele godzin zajęć. Zjazdy czyli dni z zajęciami odbywają się najczęściej co 2 tygodnie. Choć wiele zależy od konkretnej uczelni. Niektóre co tydzień organizują zajęcia po to, aby trwały one krócej, a nie przez cały dzień. Ponieważ tradycyjnie zajęcia weekendowe trwają od rana czyli 8-9 godziny, a kończą się około 18-21.

Taka opcja może być bardzo męcząca. Jednak wiele osób decyduje się na studia zaoczne ponieważ mają możliwość łączenia edukacji z pracą zawodową i to z branży, w której wiążą swoją przyszłość.

Studia dzienne czy zaoczne – co wybrać?

Oba rozwiązania posiadają swoje plusy i minusy. Studia zaoczne są dla osób, które dokładnie wiedzą czego chcą i przede wszystkim chcą zdobywać doświadczenie zawodowe. Studia stacjonarne to opcja dla mniej zdecydowanych osób, które dopiero szukają ścieżki kariery, a także dla tych, którzy myślą o karierze naukowej. Pamiętaj, żeby wybrać opcję, która będzie najlepsza w Twojej indywidualnej sytuacji.

Zobacz też: http://bpminteractive.pl/studia-podyplomowe-czy-warto-sie-na-nie-zapisac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here