procesor
Fot. Pexels.com

Dla osób, które nie znają się na technologii słowo to może brzmieć obco. Jednak jest to jeden z najważniejszych elementów komputera. Jeśli chcesz zgłębić swoją wiedzę o procesorach komputerowych bądź poszukujesz prezentu dla zapalonego gracza sprawdź poniższy artykuł.

Przeczytaj też: http://www.synat.pl/co-to-jest-procesor-i-do-czego-sluzy-jaki-procesor-wybrac-do-gier/

Procesor – funkcjonowanie i zastosowanie

Procesor jest kluczowy dla funkcjonowania komputera. Odpowiada za wszelkie procesy, które są wykonywane na urządzeniu. Choć wygląda niepozornie, ponieważ jest to mały kwadrat, to jest to potężna jednostka obliczeniowa. Bez tego urządzenia komputer nie wykonałby żadnej operacji.

Urządzenie to zbudowane jest obecnie nawet z kilku rdzeni. Mogą być wyposażone w pamięć podręczną jak i układ graficzny, ale nie muszą. Wszystko zależy od sprzętu o którym mówimy. W laptopach najczęściej wszystko jest już połączone. Jednak w przypadku komputerów stacjonarnych części te są najczęściej oddzielnie.

Jaki procesor wybrać do gier?

Jest to stosunkowo niewielka część w całym komputerze stacjonarnym jednak może kosztować sporo. Ceny mogą przekroczyć nawet 1000 złotych. Na rynku znajdziemy jednak tańsze opcje o stosunkowo podobnych specyfikacjach.

AMD Ryzen 3 1200 można znaleźć już za około 250 złotych. Część posiada cztery rdzenie. Jeśli przyjrzymy się innym parametrom zobaczymy, że pamięć podręczna tej jednostki wynosi 8 MB. A jej częstotliwość taktowania to 3.1 GHz.

W podobnej cenie jest również Intel Pentium 6400. Ten model posiada jednak mniej rdzeni, bo dwa czterowątkowe. Pamięć podręczna sprzętu od Intela to 4 MB. Jednostka może nie być idealna jednak sprawdzi się w przypadku wielu gier.

Intel oferuje także droższe sprzęty z lepszą specyfikacją. Model Core-i3-10100F posiada częstotliwość taktowania 3600 MHz. Pamięć podręczna to 6 MB, a kwota to około 500 zł.

Ostatni prezentowany model procesora jest także najdroższy. Jest to zdecydowanie wyższa półka cenowa, ponieważ koszt takiej jednostki oscyluje w okolicach 1000 zł. Jest to AMD Ryzen 5 2400G. Czterordzeniowy procesor, taktowanie 3.6 MHz, a do tego zintegrowany układ graficzny. Czyni to jednostkę jednym z najlepszych dostępnych na rynku sprzętów.

Zobacz też: http://bpminteractive.pl/karta-graficzna-jaka-wybrac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here