Czym zajmuje się kancelaria radcowska

Z pewnością wielu z nas zastanawiało się nieraz, czy kancelaria radcowska, prawnicza, adwokacka to to samo. Często traktujemy te pojęcia zamiennie, co jest błędem, gdyż zakres i odpowiedzialność poszczególnych podmiotów jest różny. Dziś sprawdzimy, czym zajmuje się kancelaria radcowska.

Kim jest radca prawny?

Na początek warto zastanowić się, kim jest radca prawny. W Polsce wykonywanie tego zawodu możliwe jest po ukończeniu studiów wyższych prawniczych, a także po odbyciu trzyletniej praktyki zawodowej zwanej aplikacją radcowską, której zwieńczeniem jest egzamin odbyty przed komisją powołaną przez Ministra Sprawiedliwości. Osoba, która spełniła te warunki i zaliczyła egzamin, zostaje wpisana na listę w Krajowej Izbie Radców Prawnych oraz w okręgowych izbach radców prawnych Polsce. To właśnie tam możemy zweryfikować, czy dany radca prawny posiada stosowne uprawnienia do wykonywania zawodu.

Czym jest kancelaria radcowska?

Kancelaria radcowska jest zatem podmiotem, który funkcjonuje w oparciu o działalność radców prawnych. Do założenia kancelarii radcowskiej nie są wymagane specjalne uprawnienia. Niezbędne jest natomiast założenie działalności, na przykład w formie spółki cywilnej. Wówczas konieczne jest spełnienie wszystkich wymagań formalno-prawnych dotyczących wybranego rodzaju działalności, uzyskanie numeru NIP, REGON, zgłoszenie do ZUS czy wybór formy opodatkowania.

Zakres usług kancelarii radcowskiej

Kancelarie radcowskie działają w bardzo szerokim zakresie pomocy prawnej, w którym wyszczególnić można szeroko pojętą obsługę prawną osób fizycznych, firm i instytucji. Kancelaria radcowska zajmuje się negocjowaniem i sporządzaniem umów, obsługą zgromadzenia wspólników, a także przygotowywaniem opinii prawnych. Warto również pamiętać, że kancelarii radcowskiej możemy powierzyć reprezentowanie nas przed sądem oraz innymi instytucjami, jak ZUS czy urząd skarbowy. Firmy korzystają ze wsparcia kancelarii w zakresie dbania o legalność podejmowanych decyzji, tworzenia wszelkiego rodzaju dokumentów wewnętrznych i zewnętrznych. Natomiast osoby prywatne zwykle zwracają się do nich o pomoc w sprawach rodzinnych, spadkowych, odszkodowawczych i innych wymagających profesjonalnej opinii prawnej.

Kancelaria radcowska jest więc podmiotem, z usług którego może skorzystać każdy z nas w bardzo szerokim zakresie związanym z kwestiami prawnymi.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here