Chcesz założyć spółkę z o. o.? Podpowiadamy jak to zrobić krok po kroku

Jeżeli chcesz rozpocząć prowadzenie biznesu, bardzo dobrą alternatywą wobec klasycznej jednoosobowej działalności gospodarczej jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. O tym, czym się taka forma funkcjonowania podmiotu cechuje, jakie ma zalety i jak ją założyć w praktyce dowiesz się bezpośrednio z naszych fragmentów.

A zatem zacznijmy od plusów wynikających ze spółki z o.o. Jest to jak wskazuje już samo nazewnictwo podmiot z ograniczoną odpowiedzialnością udziałowców, co w gruncie rzeczy polega na tym, że jeżeli dojdzie do niepomyślnych biznesów, wówczas straty pociągane są z majątku prawnego spółki, a więc nie z osobistego majątku udziałowców.

Istotne jest zatem odliczanie strat z wkładu wniesionego przez poszczególne osoby wchodzące jako udziałowcy w skład tejże spółki. Jest to naprawdę duża korzyść, bowiem wszystko to, co jest nasze prywatnie jest wtedy chronione. Sporą zaletą okazuje się także opcja wywinięcia się od płatności składek na ZUS. Jeżeli masz spółkę z o.o. takie opłaty Cię nie obowiązują.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które w szczególności doceniają przedsiębiorcy niepłacący składek w wysokości preferencyjnej. Kolejna kwestia, jaką także uznaje się za wyraźny plus, to opcja realizacji interesów spółki z o.o. na rozległą skalę. Tym samym tego typu podmioty wzbudzają większe zaufanie kontrahentów oraz prestiż.

Chcesz założyć spółkę z o. o.? Podpowiadamy jak to zrobić krok po kroku

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością możliwe jest na dwie metody. Pierwszy sposób, czyli tradycyjny, opiera się na zawarciu notarialnej umowy bądź przez sieć. Nie wymaga się w tym przypadku posiadania wspólników, udziałowcem możemy być tylko my sami. Jak najbardziej jest dopuszczalną formą założenie jednoosobowej spółki tej kategorii.

Co do klasycznego sposobu zakładania tego podmiotu, to polega to w praktyce na zarejestrowaniu spółki, podpisując wspomnianą wyżej umowę notarialną, a później złożenie wniosku do KRS-u, dodaniu ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a także podania zgłoszenia spółki do VAT-u lub opcjonalnie VAT-u UE. Przeważnie wiąże się to z opłatą w postaci taksy notarialnej, która wyliczana jest w zależności od kapitału.

Powiedzmy, gdy kapitał minimalny to 5 tysięcy złotych, taksa oszacowana będzie na poziomie 160 zł plus VAT. Jeżeli chodzi o złożenie wniosku do KRS to jest to koszt rzędu 500 zł a 100 zł kosztuje dodanie ogłoszenia w Monitorze.

Jest również sposobność założenia spółki z o.o. przez Internet, wówczas korzysta się z systemu teleinformatycznego S24, a to wymaga założenia konta na portalu, jaki prowadzony jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Konta po rejestracji uwierzytelniamy, poprzez tradycyjny podpis elektroniczny.

Ta forma zakładania charakteryzowanego podmiotu jest znacznie prostsza, a także mniej czasochłonna i sprawniejsza. Wówczas niższe są także opłaty – wpis do KRS to o połowę mniejszy koszt, ogłoszenie w Monitorze zostaje w takiej samej cenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here