Dom energooszczędny od podstaw

Energooszczędność to słowo klucz w dzisiejszym świecie. Coraz poważniejsze podejście do kwestii związanych z ochroną środowiska, coraz trudniejszy dostęp, a w związku z tym wyższe ceny paliw kopalnych. To tylko niektóre powody takiego stanu rzeczy. Domy energooszczędne wydają się dziś rozwiązaniem kwestii kryzysu energetycznego.

Dom energooszczędny – czyli jaki?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak by się to mogło wydawać. Z jednej strony to, czym jest budownictwo energooszczędne regulowane jest przez odpowiednie przepisy prawa i opisywane przez konkretne wartości zużycia energii w domu. Warto jednak zadać sobie pytanie, jakie elementy w projekcie domu warto uwzględnić, by uzyskać jak największe oszczędności energii elektrycznej.

Budownictwo energooszczędne charakteryzują przede wszystkim minimalne straty energii. Ważna jest więc bardzo skuteczna izolacja, zapewniająca ciepło zimą i chłód latem. Inną kwestią jest zastosowanie wydajnych rozwiązań, dzięki którym ilość zużywanej energii jest mniejsza. Ostatnim elementem jest tu produkcja dodatkowej energii przez budynek.

Panele fotowoltaiczne – czy to wystarczy?

Panele PV, czyli coraz bardziej popularne panele fotowoltaiczne to jedno z rozwiązań, które pozwala generować energię elektryczną na własny użytek. Rozwiązanie takie jest nie tylko wygodne, ale czasami również konieczne. Dzięki niemu wydatki za prąd znacznie spadają, na czym zyskuje domowy budżet.

Warto pamiętać jednak o fakcie, że w naszym klimacie (zwłaszcza zimą) panele słoneczne nie zawsze będą wystarczające. Rozwiązania są dwa. Pierwszym z nich jest zastosowanie jak największej ilości urządzeń energooszczędnych. Kolejną kwestią jest coraz częściej stosowane rozwiązanie, polegające na odsprzedaży nadwyżek produkowane energii do sieci i odbiór jej ekwiwalentu, kiedy ilość docierającej do paneli PV energii słonecznej nie jest wystarczająca.

Jak dbać o środowisko we własnym domu?

Panele PV, to oczywiście tylko jeden ze sposobów dbania o środowisko naturalne. Bardzo ważne jest zminimalizowanie zużycia energii – nie tylko elektrycznej. Nowoczesne systemy, stosowane w budownictwie energooszczędnym pozwalają na zmniejszenie zużycia również wody, czy materiałów opałowych.

Dbanie o środowisko we własnym domu może sprowadzać się również do kwestii takich, jak odpowiedzialna segregacja odpadów. Nie bez znaczenia są również nasze wybory konsumenckie i styl życia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here