Druk na tkaninach

Wciąż niewiele osób jest świadomych tego, że tkaniny nie muszą być jednolite ani prezentować wyglądu nadanego im na etapie produkcji. Nie każdy słyszał o jednej z usług oferowanych przez lwią część polskich zakładów poligraficznych – chodzi mianowicie o zadrukowywanie tekstyliów. Wykonuje się je dzięki coraz silniej rozpowszechnianej w naszym kraju technologii druku cyfrowego. Na czym dokładnie ona polega i jakie dzianiny można zapełniać wzorami przy jej pomocy?

Na czym polega zadruk tkanin?

Technika druku cyfrowego pozwala na zredukowanie w procesie drukowania zużycia wody i energii nawet o kilkadziesiąt procent. Dzięki niej można w sposób ekonomiczny, a zarazem bezpieczny dla użytkowników, nanosić na materiał napisy i graficzne motywy o niemalże dowolnym wyglądzie, jaki tylko stworzyła nasza wyobraźnia.

Druk na tkaninach – jak to działa?

Druk na bawełnie zazwyczaj wykonuje się z wykorzystaniem wodnych, bezzapachowych atramentów pigmentowych, których działanie utrwalane jest z użyciem wysokiej temperatury.

Natomiast jeśli chodzi o nanoszenie nowego designu na poliester – wartych opisania jest kilka technologii. Kiedyś ograniczano się do stosunkowo taniego, a jednocześnie bardzo wytrzymałego sitodruku, który polega na przeciskaniu farb przez specjalne matryce. Obecnie równie częste jest drukowanie flexem – wgrzewanie wzorów w tkaniny za pomocą specjalnej folii, którą tnie się później laserem. Na podobnej zasadzie funkcjonuje termodruk, a sublimacja posługuje się specjalnymi tuszami i termoprasą, która przemieszcza wzór z papieru na materiał. Nadruk nie jest tak sztywny, jak przy poprzednich technologiach, bo pozwala płótnu oddychać.

Na jakich tkaninach można drukować?

Druk na tkaninach można wykonywać na wiele sposobów, wiele zależy jednak od samego materiału. Największą popularnością cieszy się nadawanie w ten sposób indywidualnego wyrazu tkaninom bawełnianym, m.in. bluzom, koszulkom oraz spodniom.

Zadruk sprawdza się też na materiałach z domieszką poliestru, np. na ubraniach, powłokach abażurów czy też roletach.

Dostosowując w taki sposób strój do samych siebie, mamy możliwość pokazywać naszą osobowość – bo przecież ubrania demonstrują to, co siedzi w naszych głowach, sami je zaprojektowaliśmy.

Zaś elementy dekoracyjne mieszkania zadrukowane według własnego pomysłu pozwalają zostać swoim własnym architektem czy projektantem wnętrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here