Współczesny rynek pracy jest wyjątkowo wymagający. Choć w tej chwili bezrobocie jest na najniższym od wielu lat poziomie, to wciąż istnieje deficyt na wysokiej klasy specjalistów z poszczególnych branż. Doskonałym przykładem jest rosnące zapotrzebowanie na prawdziwych specjalistów BHP. Przedsiębiorstwa poszukują osób, które poza wiedzą teoretyczną będą potrafiły efektywnie przekazać wiedzę praktyczną. Czy znalezienie tego typu specjalisty jest trudne? Jakimi cechami powinien się on odznaczać?

Zadania stojące przed specjalistą BHP

Podstawowym celem, a zarazem wyzwaniem stojącym przed prawdziwym specjalistą BHP jest skuteczne przeszkolenie pracowników w danym zakładzie w kwestii higieny oraz bezpieczeństwa pracy, a także dostosowanie warunków pracy do aktualnie obowiązujących przepisów prawnych w zakresie następujących dziedzin :

– Bezpieczeństwo pracy

– Higiena pracy

– Pierwsza pomoc

– Ochrona środowiska

W owych kwestiach znaczenie zasadnicze ma rodzaj stanowiska, a także branża w jakiej funkcjonuje przedsiębiorstwo. Dzięki tym informacjom wiemy, iż wysokiej klasy specjalista BHP powinien być przede wszystkim elastyczny i cechować się indywidualnym podejściem. Szkolenia takie muszą być indywidualnie dopasowane do firmy, w której się odbywają. Innym – równie ważnym zadaniem szkoleniowca jest wykreowanie wewnętrznych procedur – również dostosowanych indywidualnie do danego zakładu pracy. To właśnie one pozwolą uniknąć wypadków oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia zagrożeń.

Okiem ekspertów rynku pracy

W opinii ekspertów SEKA zajmujących się rynkiem pracy – fach specjalisty ds. BHP będzie odgrywał coraz istotniejszą rolę na przestrzeni najbliższych dziesięcioleci. Niewątpliwie jest to zawód z przyszłością w którym można liczyć na spore zarobki i satysfakcję wynikającą z wykonywanej pracy. Jednakże bez odpowiednich szkoleń, kursów oraz przede wszystkim doświadczenia będzie niezwykle ciężko zdobyć satysfakcjonującą posadę w tym zawodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here