sinai-kino

Najdziwniejsze kino świata

by author page

0 comments Uncategorized

Na całym świecie można zaobserwować eksplozję multipleksów , które wyrastają głównie przy większych centrach handlowych. Wiele nowoczesnych sal, dość rozbudowany repertuar i wszechobecny zapach popcornu. Właśnie tym jest dla połowy populacji kino.

Jak to się zaczęło ?

Nieoficjalna historia kina zaczyna się w 1892 roku , kiedy to Thomas Alva Edison , zbudował pierwszy na świecie aparat do utrwalania scen ruchomych. Wcześniej konstruowano wiele prototypów, między innymi w 1886 roku Ottomar Anschütz zbudował działający już prototyp aparatu, który mógł rejestrować ruchomy obraz. Stworzenie takiego prototypu , przypisywane jest również Polakowi – Stanisławowi Jurkowskiemu.  Pierwszy kinematograf skonstruowali bracia Lumière, jak mówi data patentu  13 lutego 1895 roku. Pierwsza projekcja dostępna dla publiczności odbyła się w Paryżu,  28 grudnia 1895 roku – właśnie ta data, uważana jest za narodziny kina.

Największy  rozwój kina datuje się na XX wiek. Sztuki teatralne zostały dość szybko wyparte projekcjami obwoźnych kin. Początkowo nie były to filmy w takim znaczeniu, jakie mają obecnie. Rejestrowano głównie wydarzenia dokumentalne. Dopiero na początku XX wieku , zaczęto nakręcać pierwsze filmy „fabularne”, chociaż wydaje mi się, że to za duże słowo. Powiedzmy, że filmy z początku XX wieku zaczęły przedstawiać  jakieś historie.

Przed pierwszą wojną światową kwitło kino francuskie. Jednak, aż do 1922 roku oglądano nieme filmy. Pierwszy film, który można było obejrzeć z dźwiękiem, był dostępny dla publiczności dopiero w 1927 roku.  Dość prężny rozwój kinematografii przerwała druga wojna światowa. Potem jednak kino odradza się jak Feniks z popiołu i prezentuje się nam w obecnej formie.  Od kilkuosobowych pokoi kinowych  do potężnych sal, w których obecnie oglądamy filmy. Stare, trzeszczące krzesełka, zostały zamienione, na nowoczesne „wygodne” fotele.  Kino przeszło dużą ewolucję. Mam na myśli zarówno wygląd, jak też techniki w których prezentowane nam są filmy. Kina trójwymiarowe, okulary , ruszające się fotele. Jednak nie jest to najdziwniejsza forma kina, jaka istnieje.

Kino inne niż wszystkie.

Ma dopiero 10 lat, ale krzesła są zużyte, a stan techniczny budynku pozostawia wiele do życzenia. Wszystko spowodowane jest trudnymi warunkami , powiedzmy „ środowiskowymi”. Pewien Francuz, który uzbierał w Paryżu wystarczająco funduszy na stworzenie nietypowego kina, wykupił całe wyposażenie starego kina w Kairze.  Tak powstał pomysł stworzenia kina na końcu świata.

Ekran , rozmiarów żagla, wciągano za pomocą traktora.  Zamontowano tylko 150 krzeseł, ale z powodów politycznych, o najdziwniejszym kinie się nie mówi w Egipcie. Po drodze która do niego prowadzi, prawie nikt nie jeździ. „Dziwnym” zbiegiem okoliczności, ukradziono główny generator prądu, dlatego kino cały czas czeka na swoją pierwszą, publiczną projekcję.

Gdzie się znajduje najdziwniejsze kino świata ?

Tego nie powiem , sprawdźcie sami.  Damy tylko krótką wskazówkę: 27°57’45.8″N 34°15’13.9″E.

Zdjęcia: Kaupo Kikkas

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *