Płatności bezgotówkowe – wszyscy je kochamy

Na całym świecie widać trend rezygnowania z fizycznego pieniądza. W Polsce płatności bezgotówkowe są wyjątkowo uwielbiane i stają się popularniejsze z każdym rokiem. Wpływa na to wiele czynników, w tym korzyści związane z takimi rozwiązaniami oraz coraz lepsza infrastruktura do takich rozliczeń. Szczególne uznanie w oczach Polaków znalazły karty zbliżeniowe.

Skąd bierze się taka popularność płatności bezgotówkowych?

W praktyce transakcje bezgotówkowe są korzystne zarówno dla konsumentów, jak i sprzedawców. Dla tych pierwszych oznacza to brak konieczności posiadania ze sobą gotówki czy też odwiedzania bankomatu przed pójściem na zakupy. W ten sposób kupujący nie muszą się także ograniczać do ilości pieniędzy, które ze sobą zabrali. To z kolei dodatkowy plus dla przedsiębiorców, którzy dysponują terminalem płatniczym.

Umożliwiając dokonywanie transakcji bezgotówkowych sprzedawcy sprawiają, że klienci nie muszą się ograniczać, więc kupują więcej, co przekłada się na większy utarg dla punktu handlowego. Dzięki płatnościom bezgotówkowym z wykorzystaniem terminali płatniczych przedsiębiorcy nie muszą się również martwić o trzymanie w kasie dużej ilości gotówki oraz wydawanie reszty, co często bywa problematyczne, a przy tym opóźnia cały proces zakupowy.

Wymagania współczesnego konsumenta

Nie ulega wątpliwości, że transakcje bezgotówkowe w Polsce opierają się przede wszystkim na wykorzystaniu kart płatniczych. Według danych z raportu „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2019”, którego wyniki opublikował Związek Banków Polskich, aż 66% badanych zadeklarowało, że najchętniej płaci właśnie kartą. Tutaj zdecydowanie wyróżniają się także transakcje bezgotówkowe zbliżeniowe, gdyż zgodnie z danymi NBP, w III kwartale 2019 roku ich udział w ogólnej liczbie płatności kartami wynosił aż 88,8% i na przestrzeni ostatnich paru lat trend ten wykazuje zdecydowaną tendencję wzrostową. Wpływ na to ma również fakt, że w kraju sprzedawcy dysponują coraz większą liczbą terminali płatniczych. Mowa tutaj zarówno o urządzeniach stacjonarnych, jak i szczególnie popularnych wariantach mobilnych, o których więcej możesz się dowiedzieć wchodząc na https://www.eservice.pl/produkty-i-uslugi/akceptacja-kart-platniczych/terminal-platniczy-pos-mobilny/.

Aktualnie szacuje się, że na 1000 mieszkańców kraju przypadają już nawet 23 terminale płatnicze. Nie mniej wciąż najczęstszą przyczyną problemów z płatnościami bezgotówkowymi z wykorzystaniem kart płatniczych jest właśnie brak odpowiednich urządzeń do realizowania takich rozliczeń. Dotyczy to przede wszystkim punktów handlowych na targach czy bazarach oraz lokalnych, niewielkich sklepów i lokali usługowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here