gry-mozg

Gry poprawiające funkcjonowanie mózgu

by author page

0 comments Uncategorized

Firmy produkujące gry różnego rodzaju, postanowiły zająć się naszą inteligencją. Często mówi się, że siedzenie przed komputerem i granie odmóżdża. Grając, można ćwiczyć koncentrację , koordynację wzrokową ale czy można ćwiczyć inteligencję?

Z naukowego punktu widzenia.

Wielu naukowców prowadzi od lat badania, skupiające się na sposobach podnoszenia IQ . Ponad 70 badaczy podpisało się pod dokumentem, który opublikował Uniwersytet Stanforda i Instytut Ludzkiego Rozwoju im. Maksa Plancka w Berlinie. Wszyscy zgodnie twierdzą, że literatura specjalistyczna, nie daje podstaw do wysnuwania wniosków dotyczących poprawy inteligencji poprzez granie. Gry nie zmieniają w żaden sposób sposobu funkcjonowania neuronów, na tyle, aby pomogły w poprawie wskaźnika IQ.

Prawda czy mit?

Firmy przekonują nas, że grając rozwijamy przede wszystkim możliwości poznawcze, ćwiczymy pamięć oraz spowalniają procesy starzenia się. Szczególnie to ostatnie wydaje się nieco „ naciągane”.

Obecny poziom wiedz, nie stwarza podstaw do tego, aby wierzyć napisom na pudełkach gier.

Istnieje jednak wiele innych, skuteczniejszych form ćwiczenia mózgu oraz rozwijania inteligencji. Jak twierdzi Arthur Kramer z University of Illinois, ćwiczenia aerobowe ( inaczej tlenowe) najbardziej rozwijają umiejętności poznawcze. Inną formą, polepszającą funkcjonowanie mózgu jest uczenie się nowych rzeczy. Wszyscy znamy powiedzenie, że człowiek uczy się przez całe życie. Inteligentny tak. Nawet nauka gotowania może wypływać na to, jak będzie funkcjonował mózg.

Pomimo tego ,że firmy powołują się na znaną literaturę i badania naukowe, poprawianie wskaźnika IQ wymaga ciężkiej pracy a nie kilkunastu kliknięć myszką. Jednak z drugiej strony widać jak łatwo ulegamy działaniu marketingu. W zeszłym roku wartość dochodu ze sprzedaży gier i gadżetów poprawiających myślenie wyniosła 1,3 miliarda dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *