druk 3d

Polska liderem druku 3D

by author page

0 comments Uncategorized

Druk 3D jest jedną z najszybciej rozwijających się technologii na świecie. Sprzedaż drukarek 3D rośnie o 100 % rocznie. Firma Gartner przeprowadziła badania według których do 2018 roku sprzedaż takich urządzeń będzie wynosiła ok. 2,3 mln urządzeń rocznie.

Polska staje przed bardzo dużą szansą zaistnienia na rynku największych producentów drukarek 3D na świecie. Rozwój technologii może doprowadzić do tego, że będziemy używać drukarek 3D tak, jak dziś używamy czajników elektrycznych czy suszarek do włosów.

Cudze chwalicie, swego nie znacie.

Słuchamy zagranicznej muzyki , oglądamy zagraniczne filmy, jemy zagraniczne słodycze i kupujemy zagraniczny sprzęt. Nie zwracamy uwagi na to, kto jest faktycznym producentem „zagranicznych” produktów. Okazuje się, że Polska należy do czołówki liderów między innymi, właśnie w dziedzinie technologii. Polacy wyznaczają standardy przede wszystkim w bankowości elektronicznej , gamingu ale także Interet of Things jest specjalnością naszych rodaków.

Jak to działa?

Projekt druku przygotowywany jest w specjalnym programie graficznym, stworzonym do tworzenia modeli konstrukcyjnych. Drukarki 3D tworzą przedmioty głównie z plastiku, jaki wykorzystuje się również do produkcji klocków LEGO. Układają cienkie warstwy roztopionego plastiku, odtwarzając precyzyjnie kształt trójwymiarowego wzoru matematycznego.

Głowicą drukarki steruje oprogramowanie Computer Aided Manufacturing, bardzo podobne do stosowanego w robotach przemysłowych. Głowica jest poruszana za pomocą silników, które przesyłają informacje  o swoim działaniu z powrotem do mikroprocesora, który prowadzi głowicę.

Płynny, rozgrzany plastik wyrzucany przez dyszę błyskawicznie twardnieje w temperaturze pokojowej daje to możliwość nakładania po sobie kolejnych warstw plastiku. Drukowanie 3D na obecnym poziomie rozwoju technologii jest procesem długotrwałym, porównując proces do drukowania zdjęć czy chociażby dokumentów. 
W przypadku domowych urządzeń, wyprodukowanie obiektu o rozmiarach obudowy smartfona zajmuje ok. 2 godzin.

Zaletą drukarek 3D jest to , że zużywają tylko tyle plastiku, ile potrzebne jest do wydrukowania projektu. Do stworzenia niezwykłego przedmiotu nie jest potrzebna zaawansowana technologia, wystarczy tylko drukarka i trochę miejsca.

Zrób to sam?

Na obecnym etapie zaawansowania druku 3D , w zaciszu domowym jesteśmy w stanie wyprodukować elementy zabawek czy oryginalną biżuterię. Ceny drukarek 3D rozpoczynają się od ok. 4000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *